Česky Polsky

Léčba legionářské nemoci

Légionářská nemoc se léčí podáváním antibiotik, které představují léčbu kauzální. Kauzální léčba znamená, že léčí přímo původ onemocnění, což je zahubení legionelly. V některých lehčích variantách onemocnění se nemocnému podává erytromycin a tetracyklin. Pokud se jedná o pacienty s oslabeným imunitním systémem nebo kteří byli hospitalizováni, tak je na místě levofloaxin a azitromycin.

Doplňkem léčby jsou na zmírnění bolestí analgetika proti bolesti, antipyretika snižující teplotu, léky na vykašlávání a další léky na ředění hlenu. V případě těžších reakcí na nákazu, kdy jsou ohrožené orgány a základní životní fukce, je nutná intenzivní léčba legionářské nemoci a někdy nemocného umístit na jednotku intenzivní péče.

Jak můžete léčbě legionářské nemoci pomoct?

Dodržujte všechna doporučení lékaře. Zejména kouření a požívání alkoholu zcela eliminujte.Léčba pak bude probíhat mnohem efektivněji.

Důležité je již při prvních příznacích neváhat a navštívit svého lékař.

Mohou nastat i komplikace

Legionářská nemoc má projevy podobné či stejné jako má zápal plic a tak mohou nastat i obdobné komplikace:

Pleuritida

Pleuritida je zánět pohrudnice. Projevuje se nepříjemnou bolestí když nemocný dýchá. Nemocný většinou dýchá co nejméně a leží na postižené straně, kdy to pak méně bolí.

Empyém

Další komplikace se zánětem pohrudnice úzce souvisí – je to přítomnost hnisu v pohrudniční dutině – neboli empyém. Základem léčby empyému je podání antibiotik a vypuštění hnisu drénem.

Absces

Pokud se v plicích vytvoří dutina plná hnisu, jedná se o absces. Pokud se tak stane, dojde ke zhoršení již tak špatného stavu pacienta. Nemocného bolí hrudník, trpí dušností, kašle hnis někdy i z krví. Přítomný je i silný zápach z úst. Dále jsou tu horečky, třesavka, schvácenost. Absces může způsobit i empyém.

Léčba je opět prováděna silnými antibiotiky. Když problémy stále trvají, přistupuje k jeho vypouštění (drénování).

Mimoplicní příznaky jsou rozmanité. Legionářská nemoc může končit i smrtí. Čím dříve je léčba legionářské nemoci nasazena, tím větší má nemocný šanci.

 

Designed by: Bbacklinksindexer.com | Thanks to Mens Wallets, embedded systems testing and backlinks