22 nejčastěji pokládaných otázek o Legionelle

,

Níže najdete 22 nejčastěji pokladaných otázek o nebezpečné bakterii Legionella.

1. Co je to Legionářská nemoc?

Legionářská nemoc je onemocnění způsobené bakterií Legionella, které vyvolává obdobu zápalu plic, v mírnějším případě jen „legionářskou horečku“. Legionářská nemoc se nevyskytuje již tak často jaké dříve, kdy nebyl dáván takový důraz na dezinfekci klimatizačních zařízeních, které jsou pro legionelly líhní. Legionářská nemoc byla poprvé objevena a pojmenována v roce 1976, kdy vypukla její první epidemie. Stalo se tak v hotelu ve Philadelphii na srazu bývalých legionářů (proto Legionářská nemoc). Každým rokem se touto nemocí nakazí několik desítek lidí.

2. Kde se Legionella vyskytuje?

Tuto bakterii lze běžně najít ve velmi malém množství v zemi a ve vodě z vodovodu. Problém nastává až ve chvíli, kdy se bakterie je schopná množit. To se děje ve vodě o teplotách 25 – 55 stupňů Celsia a zejména tam, kde se voda nepohybuje (stojatá voda, mrtvá místa v potrubí). Silný proud vody může bakterii v růstu zabránit.

3. Jaké jsou příznaky Legionářské nemoci?

Období mezi nakažení se bakterií a prvními příznaků onemocnění (inkubační doba) je přibližně dva až deset dní. Onemocnění začíná rychlým nástupem bolesti hlavy, bolesti svalů a přichází i pocit celkové nevolnosti. Následuje zápal plic s vysokou horečkou nad 39 stupňů Celsia. Někteří pacienti trpí zvracením a průjmem. Toto onemocnění může mít i vážné následky. Na druhou stranu může být účinně léčeno okamžitým podáváním správných antibiotik.

4. Jaké jsou příznaky mírnější formy onemocnění – Legionářské horečky?

V rozmezí dvou až pěti dnů pacient zažije mírné chřipkové příznaky, jako je horečka, bolesti hlavy, bolesti svalů a kašel. V této fázi je těžké příznaky odlišit od jiných druhů chřipky. Tato mírná forma onemocnění není nebezpečná a může se obejít bez dalšího pokračování.

5. Jak se Legionářská nemoc léčí?

Toto onemocnění lze účinně léčit. Zotavení je možné v případě užívání správných antibiotik. Zásadní je, že jsou podávány okamžitě. Tato antibiotika může předepsat každý lékař. Zotavení trvá několik týdnů. Čím dříve je léčba zahájena, tím lépe. Pokud Legionářská nemoc není správně nebo okamžitě léčena, může mít fatální následky.

6. Jak se nákaza přenáší?

Infekce probíhá v plicích. Předpokládá se, že se přenáší vdechnutím bakterií v kapénkách vody rozptýlené ve vzduchu (mlha, pára). Tato nemoc není nakažlivá. Domácí zvířata se nemohou nakazit.

7. Je bezpečné se osprchovat?

Ano, je. Legionářské nemoci lze snadno zabránit. Bakterie se mohou množit v potrubí teplé vody a v teplovodních systémech akumulačních nádrží (např. kotlů). Je-li teplota této vody je mezi 25ti až 55ti stupni Celsia, mohou se bakterie množit. Při teplotách vyšších než 60 stupňů Celsia bakterie již přestává růst, takže teplota v systému teplé vody musí být nastaven alespoň zmíněných 60 stupňů Celsia. Pak nic nehrozí.

8.Je nějaké riziko nákazy prostřednictvím kohoutku – např. při mytí nádobí?

Pokud je teplota vašeho kotle alespoň 60°C, nemusíte se ničeho obávat. A i opačném případě je riziko nákazy zanedbatelné. Legionellou se nakazí většinou jen člověk se silně oslabenou imunitou.

9. Je nějaké riziko nákazy Legionellou při použití kávovaru, nebo napařovací žehličky?

Neexistuje žádné riziko. Kávovary a parní žehličky pracují při teplotách výrazně vyšších než 60°C Celsia, která bakterii znemožní růst.

10. Je bezpečné používat sprej na „osvěžování“ listů rostlin, pokud byl na parapetu (na slunci) delší dobu?

Před zaléváním důrazně doporučujeme z postřikovače vypustit vodu a napustit ho novou.

11. Hrozí nebezpečí z radiátorů?

Jedná se o neškodné zařízení. I když dojde k odpařování, nedochází k vytváření kapiček a / nebo mlhy. Přesto se doporučuje pravidelné čištění těchto vodních nádrží chlorem či jinou dezinfekcí.

12. Hrozí nebezpečí ze zvlhčovačů vody?

Zvlhčovače, které pracují skrze vypařování nepředstavují riziko, protože nevyrábí mlhu. U zvlhčovačů, které mlhu vytváří, však jisté riziko nastat může. Doporučujeme nádržku zvlhčovače pravidelně dezinfikovat.

13. Přečetl jsem několik článků o solární kotlích. Teplota v tomto typu ohřívače vody je jen 45° Celsia. Je zde riziko, že budou infikovány Legionellou?

Vzhledem k neustále se měnící teplotě v zásobníku kotle a teplotě centrálního kotle, která je určitě nad 60°C. Že by zde byla legionella ve vodě není třeba se obávat.

14.Může klimatizace v autě způsobit problém?

V této klimatizace nedochází k produkci mhly, takže riziko je minimální. Přesto doporučujeme pravidelnou dezinfekci v servisu.

15.Jsem v nebezpečí, pokud zalévám na zahradě trávník zahradní hadicí?

Pokud je použita studená voda z kohoutku, nehrozí žádné riziko. Teplota v tomto okruhu zřídkakdy dosáhne 25°C. Nicméně, pokud používáte zahradní hadici, která byla na slunci po dlouhou dobu, pak je zde zvýšené riziko růstu bakterií.

16. Mám malý rybník s fontánou. To vytváří „mlhu“ a během horkého léta se voda může poměrně ohřát. Jsem v nějakém nebezpečí?

Obecně lze říci, že riziko je velmi malé. Je nepravděpodobné, že by teplota v nádrži zůstala nad 25 stupňů Celsia po dobu jednoho týdne. Kromě toho, rybník obsahuje i další bakterie a organismy vedle jakékoliv bakterie legionella. Ty nějakému výraznému růstu bakterie legionella zabrání.

17. Jaké je riziko nákazy v mém soukromém bazénu?

V případě, že voda správně cirkuluje a ideálně je chlorovaná, nehrozí žádné riziko. Pro sprchy u bazénu platí totéž, co pro všechny ostatní sprchy a potrubí teplovodních a horkovodních systémů – minimální teplota 60°C v kotli nebo propláchnutí vodou zahřátou na nejméně 60°C každý týden.

18. Co mohu udělat osobně, abych předešel infekci s bakterií Legionella?

Můžete přijmout následující opatření:
1) Poté, co jste byl pryč na pár týdnů, můžete vyčistit přívod vody proplachováním sprchy pouze horkou vodou.
2) Můžete také zkontrolovat, zda je teplota bojleru nebo kotle nastavena alespoň na 60°C Celsia.
3) Pokud máte vířivku, čistěte ji pravidelně dezinfekčními prostředky používanými pro čištění bazénů.

19. Může si nechat soukromá osoba nechat otestovat vzorek vody na přítomnost bakterie legionella?

Ano, to lze provést ve specializovaných labolatořích.

20. Je riziko infekce v sauně?

Jsou-li přijata správná opatření, sauny představují zanedbatelné riziko.

21. Hrozí riziko infekce při návštěvě plaveckého bazénu?

Veřejné bazény jsou bohatě chlorované a riziko zde tedy zpravidla nehrozí.

22.Jsem zodpovědný za dodávku pitné vody na veřejném místě (hotel, bazén atd.). Co mohu dělat, abych se ujistil, že instalace nepředstavuje riziko?

Kromě doporučené teploty 55-60°C, je potřeba zajistit dostatečnou cirkulaci vody v potrubí. Dále se též doporučuje periodická dezinfekce vody. Trendy v úpravě teplé vody najdete zde.

Počet komentářů 11 u článku “22 nejčastěji pokládaných otázek o Legionelle

 1. Tomáš Křivský

  Dobrý den,
  jsem zástupce provozovatele větší administrativní budovy.
  Mám zákonnou povinnost prostřednictvím akreditované laboratoře
  sledovat kvalitu teplé vody na přítomnost bakterie legionella?
  Pokud ano, v jakých intervalech?
  Jaký platný legislativní dokument mi tuto povinnost nařizuje?
  Mnohokrát děkuji za radu.

  Reply
  1. Legionella.cz Autor příspěvku

   Dobrý den, rozsah a četnost kontrol kvality vody předepisuje vyhláška 252/2004. Kdo je za kvalitu vody odpovědný a je odpovědný i za monitoring, stanovují zákony 254/2001 a 258/2000. Hezký den.

   Reply
 2. V.PROCHÁZKA

  DOBRÝ DEN,MÁM DOTAZ.KOUPIL JSEM STARŠÍ DUM VE KTEREM JE VE SKLEPĚ KOTEL S KOMBINOVANÝM BOJLEREM. BOJLER SE MINIMÁLNĚ 10 LET NEPOUŽÍVAL,JAKÝM SPUSOBEM MAM ELIMINOVAT NÁKAZU LEGIONELOU.CHTĚL BYCH HO NAPOJIT NA ROZVOD V DOMĚ.DĚKUJI ZA ODPOVĚD.

  Reply
  1. Legionella.cz Autor příspěvku

   Dobrý den, nepoužívaný bojler by neměl být výrazně nakažený přímo Legionellou. Mohou v něm ale být všelijaké jiné bakterie. Proto by se měl před uvedením do provozu vydezinfikovat, například Savem. Dávka dezinfekce by měla být 30 až 50 ml na m3 vody. Doba potřebná na dezinfekci je 30 minut. Další možností dezinfekce je přehřátí bojleru na teplotu 70°C po dobu 30 minut. Zpočátku provozu můžete ohřev několikrát opakovat.

   Pokud máte z výskytu Legionelly obavu, můžete si po uvedení bojleru do provozu nechat Legionellu stanovit. V případě výskytu Legionelly bude potřeba kontinuální chemická dezinfekce vody (běžně taktéž Savem).

   Reply
 3. Marie Hlaváčová

  Mám na chatě problém s kvalitou vody z bojleru. Po ohrati vody za několik dní voda silně zápacha, podobně jako pukave vejce. Pro desinfekci bojleru používám Savo originál, voda po několik dní je cítit chlorem, ale za pár dnů se problém znovu objeví! Jse už z toho zoufalá anevim jak dál řešit tento problém. Děkuji za odpověď M. Hlaváčová

  Reply
 4. Tereza

  Můžu bakterií chytit i z normálního městského potrubí? Ze studené pitné vody? Nebo i z teplé vody při nějaké činnosti i přes to, že ji nechám chvíli odtect? Nikde na fo nejsou odpovědi a hradí pojišťovna test na tuto bakterii?

  Reply
  1. Legionella Autor příspěvku

   Dobrý den, možnost nákazy je tu vždy. Záleží na stavu vašich rozvodů v domě. Pokud máte podezření, obraťte se na správce vašeho vodovodu. Případně na místní hygienickou stanici.

   Reply
 5. Martina

  Dobrý den chci se zeptat,jestli když si filtruji studenou vodu filtrovací konvicí Brita a dávám do ní filtr Maxtra Brita + tak jestli při pití se mohu nakazit Legionellou.Děkuji.

  Reply
  1. Legionella Autor příspěvku

   Dobrý den, je to velmi nepravděpodobné. Zejména z důvodu, že legionella se přenáší pomocí vdechnutí kontaminovaných kapének. Vodní pára vzniká spíš třeba ve sprše.

   Reply
 6. Pingback: Jaký bojler k tepelnému čerpadlu? Srovnání nejlepších - Energetiko.cz

Zanechte komentář

Váš email nebude zveřejněn. Povinné pole jsou označené *