Hrozí mi nákaza legionellou u mě doma?

,

Bydlím v novém bytě něco přes čtyři měsíce. Pro ohřev vody je zde bojler, ve kterém není správná teplota. Je nižší než 60 stupňů. Domácí s tím není ale schopný nic udělat a tak se bojím nákazy legionellou. Byla jsem několik týdnů nemocná s nevolností a průjmy. Ještě větší obavy mám, protože jsem po porodu a vodu zde piji každý den. Používám ji i pro přípravu pití a pokrmů pro dítě. Jsme v nebezpečí?

 

Nebezpečí infekce Legionellou z vaší pitné vody je zanedbatelné – pokud nejste kuřák cigaret nebo nemáte imunosupresivní stav (příjemce transplantátu, chemoterapie rakoviny atd.). Nebezpečí pro vaše dítě je také malé. Pro jistotu používejte pro dítě pouze vodu, která byla předvařená. Nicméně pro klid doporučujeme snažit se opravit váš bojler.

Bojler

Počet komentářů 2 u článku “Hrozí mi nákaza legionellou u mě doma?

 1. Květa

  Máme nový bojler s dohřevem přes fotovoltaiku. Topná spirála je dole, ale fotovoltaická patrona je instalována až v polovině bojleru. Tím pádem se nám přes den ohřívá voda ze slunce jen od půlky bojleru nahoru a směrem dolů je chladná zóna. Teplota dole přes den klesne i na 35 stupňů, horní polovina se nahřeje min na 60 stupňů. Teplá voda se odpouští shora a studená se dopouští spodem. Hrozí nám nákaza legionellou? Stačilo by příp. dohřát spodek bojleru půl hodiny před sprchováním také na 60 stupňů? Nebo je to zbytečné? Děkuji za radu

  Reply
  1. Legionella Autor příspěvku

   Dobrý den, jisté riziko tu je. Mezi 20 °C a 45 °C se Legionelle daří nejlépe. Ano při 60 °C by bakterie měly být spolehlivě usmrceny zhruba do půl hodiny. Při 66 °C už jsou eliminované do několika minut.

   Reply

Zanechte komentář

Váš email nebude zveřejněn. Povinné pole jsou označené *