V osmi přerovských domech byla minulý týden při namátkové kontrole nalezena zákeřná bakterie legionella. Zvýšené limity legionell byly naměřeny ve dvou domech s pečovatelskou službou, a to v ulicích Mervartova a U Žebračky.
Dále pak na adresách generála Štefánika 6, Osmek 5, Kozlovská 17, Alšova 9, Jižní čtvrť II/13 a 15, jak o tom informoval vedoucí odboru majetku přerovského magistrátu Zdeněk Vojtášek.
Nyní podle dostupných informací město provádí ve spolupráci s dodavateli vody kroky, které mají vést ke snížení množství těchto bakterií v teplé vodě.
Výzva pro obyvatele domů na zmíněných adresů je jasná: do odvolání nepoužívejte teplou vodu.
Bakterie Legionella je známa již od roku 1976, kdy se vinou nečištěné klimatizace nakazilo touto bakterií několik desítek lidí. Největší rizika hrozí starším lidem nebo lidem s oslabenou imunitou, jako jsou kuřáci nebo těm s oslabeným zdravím.
K nákaze dochází vdechnutím aerosolu, který bakterii obsahuje. Nejrizikovější je tedy sprchování v teplé vodě.
Přerov měl problémy s bakterií již v roce 2014
V létě 2014 Přerov s touto bakterií již bojoval. Tenkrát byl zvýšený obsah nalezen v pěti pečovatelských domech.
Bakterii se daří vteplé vodě v rozmezí teplot 30 – 40 stupňů Celsia. Při vyšších teplotách se přestává množit. Vyhovuje jí i přítomnost kovů jako železo, měď a zinek.
Přemnožení bakterií lze předejít účinnou dezinfekcí
Legionella je přítomná téměř v každém vodovodním systému. Nejproblematičtější jsou místa, kde voda nedostatečně cirkuluje. V těchto „mrtvých“ zákoutích se pak snadno přemnoží až nad rámec limitů. Tomu lze zabránit pravidelným přehřívání vody v potrubním systému nad 70 stupňů nebo pravidelnou chemickou dezinfekcí, což je mnohem účinnější metoda. Čím dál tím častěji se pro svou vysokou účinnost používá dezinfekce vody chlordioxidem.